
NAPOTKI ZA GNOJENJE S HUMUSOM DEŽEVNIKOV
Sobne oz. balkonske lončnice gnojite glede na njihovo potrebo po hranilih. Rastline, ki cvetijo, rabijo več humusa kot zelene rastline. Za praproti in „zelenčice“ je dovolj čajna žlička na tri do štiri tedne, tudi odvisno ali so malo načete ali zdrave. Pri drugih – po litru substrata, ki ga vsebujejo, tudi dodajte eno dobro čajno žličko na tri do štiri tedne. Za kakšen večji fikus ali rastline z bolj trdimi zelenimi listi potrebujejo dobro jedilno žlico humusa, nezahtevne rastline pa primerno manj. Če jih že dolgo niste gnojili, bodo hvaležne za vsako žličko. Tudi srednje velike palme ali yucatan potrebujejo malo več, kakšno jedilno žlico na tri do štiri tedne. Za plodovke v loncih, npr. čilije in paradižnike, je potrebna kakšna dobra jedilna žlica na 4 tedne. Najbolje je, če dodate humus h koreninam, ko sadike presadite v lonce.
Pri zeliščih pa je tako, da nekatera rabijo zelo dosti hranil, npr. bazilika, luštrek, pehtran, meta in peteršilj. Le-te je priporočljivo gnojit vsake 3 do 4 tedne (slaba jedilna žlica humusa je dovolj), za drobnjak, majoran, boreč, krebuljico, oregano in žajbelj pa je dovolj čajna žlička. Ostalih začimbnic ni treba gnojiti, lahko pa kdaj pa kdaj potresete humus okoli njih, ne bo jim škodilo. Še posebej,če jih gojite v loncih. Na vrtu razen za baziliko, luštrek in pehtran ni prave potrebe, ker zelišča potegnejo hranila iz vrtne zemlje. In če je ta dobra, ni prave skrbi.
Če boste dodali malo preveč humusa, rastlinam ne boste škodili. S kakšno žlico humusa preveč jih z njim ne moremo prekomerno pognojiti.
VRT:
Vermihumus dozirate glede na potrebe rastlin po hranilih,
– plodovke (bučevke, paradižnik, paprika in čiliji kapusnice, sončnice, jajčevci, krompir… ) in bazilika rabijo precej, (eno polno pest)
– korenje, hren, kolerabica, solata, jagode, pastinak, rdeča pesa… srednje veliko, (eno zvrhano jedilno žlico)
– trava, fižol, grah, večina začimbnic, blitva, špinača, portulak, topinambur, vrtna kreša, jesenska pesa… pa malo potresete okoli stebel
Če so rastline že posajene, gnojite okoli stebla – razrahljate zemljo in potresete humus, ter rahlo pograbite in pokrijete z zemljo. Če presajate sadike iz lončkov na vrt, dodate omenjeno količino humusa v sadilno jamico in z njim pokrijete korenine (čim več kontakta imajo korenine s humusum – tem bolje), zadelate z zemljo in dobro zalijete. Plodovke gnojite najbolje z zvrhano jedilno žlico humusa vsake štiri tedne, lahko tudi na tri tedne. Zelo dobro se obnese tudi kompostni čaj.
Če sejete rastline s srednjo potrebo po hranilih, potem je najbolje, da v sadilno rižo posipate humus (po občutku, ne premalo in ne preveč) in posejete semena.
Tudi tu velja, da rastlin s kakšno žlico humusa več nikakor ne morete pregnojiti.